University of California, Berkeley

دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، (UC Berkeley، برکلی، کال، یا کالیفرنیا) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در برکلی، کالیفرنیا است. این دانشگاه که در سال 1868 به عنوان دانشگاه کالیفرنیا تأسیس شد، اولین دانشگاه دولتی و اولین دانشگاه سیستم دانشگاه کالیفرنیا است. چهارده کالج و مدرسه آن بیش از 350 برنامه تحصیلی ارائه می دهند و حدود 31800 دانشجوی کارشناسی و 13200 دانشجوی کارشناسی ارشد را ثبت نام می کنند.

در میان فارغ التحصیلان، اساتید و محققان، برکلی بیش از هر دانشگاه دولتی دیگری در این کشور، برندگان جایزه نوبل (110)، برندگان جایزه تورینگ (27)، مدال‌آوران فیلدز (16)، و برندگان جایزه ولف (32) را دارد. ملت؛ این موسسه با 34 جایزه پولیتزر، 18 جایزه اسکار، و بیشتر از هر مؤسسه دولتی دیگر، «مبلغ نابغه» مک آرتور (105) و مدال ملی علم (70) را دارد. این دانشگاه هفت رئیس دولت یا دولت را تشکیل داده است. شش قاضی ارشد، از جمله رئیس دادگستری ایالات متحده، ارل وارن؛  23 مقام در سطح کابینه. 10 فرماندار; و 26 میلیاردر زنده. همچنین یکی از تولیدکنندگان برجسته پژوهشگران فولبرایت، یاران مک آرتور، و محققان مارشال است.

با امضای رئیس جمهور لینکلن در سال 1862 قانون موریل  امکان پذیر شد، دانشگاه کالیفرنیا در سال 1868 به عنوان اولین دانشگاه اعطایی زمین در ایالت تاسیس شد و زمین و امکانات کالج خصوصی کالیفرنیا و واجد شرایط بودن بودجه فدرال را به ارث برد. یک کالج عمومی کشاورزی، معدن و هنرهای مکانیکی. قانون ارگانیک بیان می‌کند که «دانشگاه موظف است برای طراحی خود، آموزش و آموزش کامل و کامل را در تمامی بخش‌های علوم، ادبیات و هنر، مشاغل صنعتی و حرفه‌ای و آموزش عمومی و همچنین دوره‌های آموزشی ویژه ارائه دهد.».